czwartek, 15 listopada 2012

Chorzy i kryminaliści.

W końcowej fazie montażu „Panoptikonu” odkryłem przypadkowo dlaczego Gmina Miasta Toruń przyznała nam tak marne środki na realizację filmu. W przeciwieństwie do z serialu „Lekarze”,  TVN-owskim producentom nakazano umieszczać w dialogach słowo „Toruń”. I klepać je co rusz, nawet bez sensu. Bo to jest promocja i to właśnie przynosi konkretne zyski miastu.
Spośród wielomilionowej widowni tego wielce życiowego serialu do Torunia już wyruszają tabuny wyrolowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Uwierzyli, że mamy taki szpital, w którym jak za dotknięciem różdżki niemożliwe staje się możliwe. Ślepi, chromi i wątrobowcy wykupują w biurach podróży wycieczki w poszukiwaniu szpitala idealnego. Nawet nasz lokalny frik, Tomasz  „co chce” tuż po powrocie z krainy sardeli, gdzie bawił z artystyczną wyprawą „Instytutu B61”, rozpoczął poszukiwania lekarza od układów, które tkwią w człowieku. I nie ma się co dziwić , przecież każdy, kto korzysta z polskich kolei musi w końcu pójść chociaż do dermatologa, a jak takimi wagonami jeździsz przez miesiąc po Europie, to już robi się grubiej.
Wracając jednak do słowa otwierającego miejski sezam, odmienianego przez wszystkie przypadki – Torunia. Otóż odkryłem z przerażeniem, że ani razu w filmie go nie użyłem. I już jest za późno. Wprawdzie dla miasta chyba w tym wypadku to będzie zbawienne. Strach aż pomyśleć, co by się stało, gdyby nagle wszyscy kryminaliści zaczęli przyjeżdżać do Torunia w poszukiwaniu więzienia idealnego. Same straty, żadnych zysków. Odkrywszy jednak tę prostą zależność, postanowiłem tego błędu więcej nie popełniać. W kolejnym filmie (a będzie on o Helenie Grossównie, urodzonej w Toruniu wielkiej aktorce) używać go będę co chwilę.
Już oczyma wyobraźni widzę taką scenę, gdy bohaterka przychodzi do warszawskiego teatru w nadziei na angaż.
Dyrektor – Jest Pani aktorką?
Helena – Tak z Torunia.
Dyrektor -  A gdzie się pani urodziła?
H- W Toruniu.
D- Piękne miasto, ten Toruń. Po co Pani chce do Warszawy?
H- Bo pomimo tego , że Toruń  ….itd
I już mam 20 tysiączków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz