niedziela, 28 listopada 2010

Śnieg


Spadł śnieg i trochę mi skomplikował sytuację. Pierwsze zdjęcia miały się odbyć w tym tygodniu, a tu na dachach biało. Słońce gdzieś się zapodziało i mróz. W takim wypadku tylko jedna scena ma uzasadnienie historyczne. 1 lutego 1945 r. był właśnie i śnieg i mróz. Kilka dni wcześniej 71 i 136 dywizje 47 Korpusu 70 Armii 2FB okrążyły Toruń i stacjonujących w nim 73.DP oraz 31. i 337.Dyw. Grenadierów Ludowych pod dowództwem gen Otto Ludecke (ok. 30 tyś. żołnierzy). Walki nie były ciężkie. Zdobyto je bez wsparcia artylerii i broni pancernej. Niemcy opuścili miasto 31stycznia w kierunku północno-zachodnim poprzez Świecie do Grudziądza. Dzień później bezimienny czerwonoarmista zatknął flagę z sierpem i młotem na Ratuszu. Cień tej flagi padał na Toruń, aż do czerwca 1989r. Data obalenia komuny jest trudniejsza do ustalenia. Był to proces ewolucyjny, a więc nie istnieje graniczna data. Czy był to dzień zwycięstwa Solidarności w wyborach, czy powstanie rządu T. Mazowieckiego, a może zaprzysiężenia Lecha Wałęsy na Prezydenta III RP lub wyjście wojsk radzieckich z Polski.? 18 września 1993 o godz. 5.30 ostatnich 24 oficerów Armii Czerwonej, po 49 latach opuściło granice Polski. Z Torunia wyjechali dużo wcześniej. Stacjonował tu batalion pontonowy i były składy uzbrojenia lotniczego.
Jakby nie było, nic w zimie się nie działo!
Zmiana sztandaru 18 stycznia 1920 roku, jak podaje naoczny świadek  Jerzy  Serczyk,  nastąpiła  „w pochmurny i mokry,  ale bezśnieżny dzień….”. Na Ratuszu zawisły dwie flagi ufundowane przez Korporację Kupców Polskich.
I jeszcze jedna data z 1939r., kiedy to we wrześniu zawisła na wieży ratuszowej biała swastyka na czerwonym tle. Z resztą nie była to pierwsza flaga hitlerowska, która wisiała w Toruniu. Od czasu przyjęcia swastyki, jako oficjalnego symbolu III Rzeszy, często powiewała nad budynkiem Konsulatu Niemieckiego na Bydgoskim Przedmieściu. A wrzesień był wtedy piękny i słoneczny.
Jak to pogoda może pokrzyżować plany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz