niedziela, 6 listopada 2011

Gdzie jest fotka twego Przodka ?


Leonard Lasociński jako Powstaniec Wielkopolski - ok.1918 (mój Dziadek)


 "Gdzie jest fotka twego Przodka?"
Marcin Gładych, reżyser filmu "Panoptikon" i laureat Kujawsko-Pomorskiej Nagrody Filmowej Flisak Tofifest ma propozycję dla wszystkich torunian. Robi casting dla... zabytkowych fotografii.

W "Panoptikonie" zagrały już zastępy drużyn rekonstrukcji historycznej, aktorzy zawodowi i nieprofesjonalni. Teraz czas na... zdjęcia. Gładych otwiera swoisty "casting" na najciekawsze fotografie z domowych zbiorów torunian (i nie tylko). Twórca zaprasza właścicieli zdjęć z lat 1920-1990, pokazujących prawdziwy, żywy Toruń. Najmilej widziane są fotki zrobione przez Waszych Przodków.

"Foto – Casting: Gdzie jest fotka twego Przodka?" odbędzie się w toruńskim klubie Kontrapunkt, 20 listopada, w godzinach 11.oo-15.oo.  "Ustawię stół  i będę fotografował zdjęcia, które ludzie przyniosą. Posłużą one jako "przebitki" w filmie" - mówi Gładych. Reżyser oczekuje na portrety i zdjęcia sytuacyjne rejestrujące codzienność Torunia z tamtych lat.

Film "Panoptikon" to jedno z najciekawszych przedsięwzięć filmowych w Toruniu i regionie kujawsko - pomorskim. Projekt ma ambicje by w nieszablonowy sposób - poprzez pryzmat losów więźniów toruńskiego, staromiejskiego aresztu "Okrąglak" - pokazać ostatnie stulecie dziejów Polski. Tytułowym "panoptikonem" jest właśnie "Okrąglak", będący jednym z dwóch znanych w Europie aresztów zbudowanych wg założeń "Więzienia idealnego - panopticonu" wymyślonego przez Anglika Josepha Benthama.

Dzięki temu nowy film reżysera "Hakerów Wolności" może opowiedzieć światu coś wartościowego o Toruniu.

Miejscem prezentacji zebranych fotosów będzie specjalny blog: http://fotopanoptikon.blogspot.com
Kontakt w sprawie akcji: fotopanoptikon@gmail.com

Zapraszamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz