wtorek, 1 listopada 2011

Maleńkie podsumowankoPowolutku zbliżamy się do zakończenia pierwszej części filmu, fragmentów fabularyzowanych z września 39 roku. Trwało to długo, ale pozostały nam już tylko dwie ostatnie sceny. No może jeszcze jedna, ale to na wiosnę. Przyglądając się temu projektowi z zewnątrz można by odnieść wrażenie, że wlecze się i wlecze. Zapewniam jednak, że wszystko idzie planowo. Bywają i owszem małe potknięcia i korekty, ale najważniejsze jest, że mamy rewelacyjny materiał. Doskonały pod względem aktorskim jak i scenograficznym. Dotychczas zagrali nam zawodowi aktorzy jak i amatorzy. I jedni i drudzy dali z siebie wszystko, co można było. I są efekty. Nie sposób wszystkich wymienić, jednak i też nie można przemilczeć. To, że Jarosław Felczykowski i Jola Teska będą świetni, wiedziałem jeszcze przed zdjęciami. To są po prostu bardzo dobrzy aktorzy. Zaskoczyli mnie jednak „naturszczyki”. Chociażby taki Nachu, Cebo czy Jacek Miler. Normalnie jakby się urodzili do tych ról, jakie im powierzyłem. A Nachu przerósł oczekiwania nie tylko moje, ale i całej ekipy. Zagrał tak sugestywnie czarny charakter, że aż nam ciarki po plecach przechodziły. Była jeszcze duża grupa statystów. Wyjątkowo cierpliwych i wyrozumiałych. Bez nich film stałby się o wiele uboższy. Dwoje aktorów – Dagę Ochendowską i Łukasza Ignasińskiego chwilowo pominę, bo będą mieli do zagrania jeszcze jedną ważniejszą scenę w historii z 45 roku. I wtedy przyjdzie czas na ocenę.
Pochwalić muszę bardzo, bardzo naszego scenografa a zarazem kostiumologa Dominika Smużnego. Jest na tyle ważny dla tego filmu, że ma aż 3 asystentki. A ja cholera żadnej. Dominik ze swoimi paniami wyczarowują inne światy na planie. Niemożliwe staje się możliwe.
Nie sposób nie wspomnieć też miło o tych wszystkich, którzy pośrednio nam pomagają. Wyjątkowo profesjonalny i zawsze pomocny Piotr Kryn ze swoimi żołnierzami. Piotr Olecki z Muzeum Historyczno- Wojskowego. Pokaźną grupę przyjaciół mamy w Teatrze Horzycy. Chociażby Pani …..
z rekwizytorni. Dzięki przychylności Dyrekcji Teatru a w szczególności Pana Andrzeja Churskiego film ten w ogóle jest możliwy w realizacji. Na mojej liście dziękczynnej jest także Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, Kino Centrum w CSW, Dyrektor Zespołu Szkół nr 10 –Pan Andrzej Drozdowski i miłe Panie ze sklepiku szkolnego. Straż Pożarna i WOAK, z którym będziemy realizować dodatkowy projekt. Toruńska Agenda Kultury i Wydział Kultury Urzędu Miasta oraz jeszcze wielu, wielu, ale czas już skończyć, bo robi się za bardzo „urzędowo” jak na blog. A, jeszcze jest – Banach, Fisz,Joanna, Majka, You Have It i chyba wszystkie toruńskie media…………………………………………………………………..itd.
DZIĘKI!  Mam jeszcze podziękowań na kilka takich postów.

5 komentarzy:

  1. Dziękujesz tak, jakbyś Grammy odbierał

    OdpowiedzUsuń
  2. whooooaweeeeewaaaaa.jak na oscarach prawie ;) kurka,ale mnie zaszczyt trzepnal. Pozdrawiam Rudolf "Nachu" Preuss ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nachu milo posluchac pochwal dla Ciebie! Czekam niecierpliwie na film! Z.

    OdpowiedzUsuń