sobota, 25 czerwca 2011

Pierwszy bohater30 czerwca kręcimy kolejne sceny, a w zasadzie jedną: rozmowę dwóch panów. Pierwszy to Jeremy Bentham, a drugi to postać fikcyjnego architekta. Skąd oni w tym filmie? Otóż Jeremy Bentham wymyślił ideę Panoptikomu, czyli the inspection – house. Chciał ją zastosować w więziennictwie, aby zmniejszyć koszty.  Podpatrzył u swojego brata architekta projekty szkoły wojskowej, jakie ten zaprojektował dla francuzów i zaadoptował konstrukcję budynku dla swojej idei. Jeremy Bentham to postać nietuzinkowa. Filozof, prawnik, ekonomista. Zwolennik utylitaryzmu. Kierunku filozofii odpowiadającemu chyba każdemu z nas, gdyż zakładał, że celem człowieka jest dążenie do szczęścia i zaspakajanie własnych przyjemności, a obowiązkiem państwa i administracji jest mu w tym pomagać. Twierdzili, że pierwszym prawem natury jest pragnienie własnego szczęścia, a moralność jest niczym innym, jak tylko regulacją egoizmu. Tylko trzeba by zdefiniować pojęcie szczęścia, a to nawet profesorowi Tatarkiewiczowi się nie udało.
W postać Jeremiego Benthama wcieli się aktor teatru Horzycy – Paweł Tchórzelski. To w zasadzie główna rola, chociaż bardziej można by powiedzieć przewodnia. W żywej postaci wystąpi tylko w jednej początkowej scenie, w dalszej części filmu pojawiać się będzie jako duch, duch permanentnej inwigilacji. Trochę przekornie bo Bentham całe życie najbardziej bał się duchów. Prawdziwy Jeremy Bentham we własnym testamencie, jako założyciel University College London, zażyczył sobie bywać na każdym posiedzeniu senatu tej uczelni. Jego ciało zmumifikowano i do dzisiaj jest wprowadzany na te posiedzenia a spiker wywołuje jego nazwisko i padają wtedy słowa – „Obecny, bez prawa głosu”.
Siedzi sobie teraz w drewniano-szklanej, Auto-Icon skrzynce zaprojektowanej przez siebie z dołączoną głową woskową ( zmumifikowana głowa jest w innym miejscu) i wita nowych studentów.
Film „Panoptikon” będzie filmem historycznym i dlatego jako motto filmu wybraliśmy zdanie Jeremego Benthama –„ Nie z mądrości, lecz z błazeństw naszych przodków powinniśmy się uczyć.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz