sobota, 15 czerwca 2013

Analiza falkowa w toruńskim filmieDystrybucja filmów niezależnych bywa kłopotliwa, ale też czasami fascynująca. Zawiłymi szlakami „Panoptikon” i „Hakerzy..” pomykają przez ocean do Denver. Na festiwal. Na początku tej drogi był toruński przewodnik opowiadający o Prezydencie Raszei. W filmie grał go wąsaty jegomość imć pan Karczewski.

 W tłumie turystów był z kolei brodaty jegomość, który zna córkę Prezydenta, a także współorganizuje festiwal w Denver. Potem był Ciechocinek i spotkanie z owym brodatym turystą zza oceanu. To profesor Jan Białasiewicz z University of Colorado Denver. 


Autor znanej mi książki „Falki i aproksymacje”.


 Znanej, aczkolwiek nieprzeczytanej. Ze strachu, bo sam jej opis mnie zmulił.
” Analiza falkowa to dziedzina młoda, licząca zaledwie 10 lat. Umożliwia jednoczesne przedstawienie czasowych oraz częstotliwościowych własności sygnałów i prowadzi do aproksymacji sygnałów przez wyodrębnienie ich charakterystycznych elementów strukturalnych. Dziś analiza falkowa jest stosowana w geofizyce, fizyce, astronomii, biologii, ekonomii. Jest obecna w sejsmologii i hydrodynamice. Wykorzystuje się ją w analizie mowy i w sterowaniu procesami przemysłowymi.”
I tak sobie filmy w bagażu podręcznym profesora pozwiedzają świat, a analiza falkowa zaczyna być obecna także w kinematografii.

1 komentarz:

  1. Witam, czy jest możliwość zobaczenia gdzieś w Toruniu filmu "Panoptikon"??? Od wielu miesięcy szukam informacji na ten temat a niestety przegapiłam premierę. Można ściągnąć gdzieś film albo kupić?

    OdpowiedzUsuń