poniedziałek, 30 maja 2011Mój romans z Kontrapunktem trwa. Namówili mnie teraz na PRZEGLĄD KINA AUTORSKIEGO. Będą mnie przeglądać. Sprawdzą mi zapłon, zawieszenie i rurę wydechową albo wdechową. I jeszcze wlew paliwa. Na plakacie dodali mi ze 30 lat. Siwiutki już taki jestem, garbaty i smutny. A w sercu ciągle Maj. 

Ten przegląd odbędzie się 2 czerwca o 21.oo. To będzie „Prawie polityczny wieczór filmowy”. To jest oficjalna nazwa. A w programie -

 –„ Hakerzy Wolności” film dok. (Znowu, ale może ktoś nie widział).

  - „ Pocztówka dla Solidarności”
Sfilmowane wypowiedzi mieszkańców Torunia na temat fenomenu pierwszej „Solidarności”. Film był realizowany 30 maja 2010 r. w trzech miejscach w Toruniu. Spontaniczne i często emocjonalne wypowiedzi torunian ukazują duże zróżnicowanie ocen Polski na przełomie transformacji ustrojowej. Film w konwencji komiksu pozwala przefiltrować specyficzny klimat PRL młodemu pokoleniu i przemycić absurdy i zakłamanie tamtych czasów.

-  Reportaż  z sondy ulicznej przeprowadzony przez Fundację You Have It.
Film powstał na video-dziennikarskich warsztatach organizowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży 15 - 21.05.2011 w Toruniu. Pod okiem specjalistów z Fundacji YouHaveIt, młodzież przeprowadziła krótką sondę uliczną na temat - jak mieszkańcy miasta oceniają udział młodzieży w działalności politycznej i społecznej oraz jakie jest ich zdanie na ten temat. 

Po filmach spotkanie z prof. Janem Hanaszem – bohaterem filmu „Hakerzy Wolności”
I to jest najciekawsza część wieczoru.
Prof. Hanasz, pseudonim z lat działalności opozycyjnej: Namysłowski. Radioastronom, w latach 70 autor pierwszego polskiego eksperymentu kosmicznego na satelicie „Interkosmos - Kopernik 500’’. Niepodważalnie Jeden z czołowych przywódców podziemnej „Solidarności” w regionie toruńskim. W kwietniu 1982 podczas oficjalnego wręczenia dyplomu Polskiej Akademii Nauk i Akademii Nauk ZSRR za udział w programie Interkosmos. Hanasz w publicznym przemówieniu zaprotestował przeciwko bezprawiu stanu wojennego oraz uwiezieniu Antoniego Stawikowskiego i innych naukowców. Organizował podziemne radio i telewizję ‘’Solidarność’’ w Toruniu. W 2009 roku za wybitne osiągnięcia i zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu odrodzenia Polski.Na zdj. Senator Jan Wyrowiński i Prof. Jan Hanasz

1 komentarz:

  1. Hej Marcin!
    Brakuje wpisu o spotkaniu w kalendarzu imprez na www.torun.pl!
    Pozdr. Aga Banach

    OdpowiedzUsuń